Używamy ciasteczek,by
zapewnić Ci wygodne korzystanie ze strony.
ok

Stowarzyszenie „Z energią o prawie”

ZEOP

Członkowie Kolektywu Chaos są także aktywnymi członkami Stowarzyszenia „Z energią o prawie” od samego początku jego istnienia.
Wszystkie usługi świadczone są pro bono jako element prospołecznej działalności naszej Agencji.

Stowarzyszenie „Z energią o prawie” w swojej działalności kładzie szczególny nacisk na propagowanie wiedzy dotyczącej energetyki, a także podejmowanie działań przybliżających odbiorcom zagadnienia związane z tą dziedziną. Współpracuje z branżowymi ekspertami, także prawnikami, dzięki czemu materiały publikowane przez tę organizację zawsze są na najwyższym poziomie merytoryki. Swoją działalnością Stowarzyszenie wspiera rozwój alternatywnych źródeł energii, w szczególności OZE.

Stowarzyszenie ZEOP realizuje liczne debaty eksperckie, których uczestnicy podejmują aktualne tematy związane z sektorem energetycznym. Poza współpracą z ekspertami, organizacja wspiera także inicjatywy podejmowane przez środowiska akademickie, takie jak przedsięwzięcie Fundacji im. Lesława A. Pagi – „Akademia Energii”.

Zlecenie

Agencja Opanuj Chaos, wspierając idee stojące za Stowarzyszeniem, z przyjemnością podjęła się stworzenia komunikacji wizualnej dla tego podmiotu. Ogromne wyzwanie projektowe, jakim było opracowanie znaku dla takiej organizacji jak ZEOP, przyniosło wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji, a sam proces powstawania symbolu Stowarzyszenia trwał niemal kwartał. 

Nie poprzestając na znaku, Agencja wykonała dla ZEOPu szereg materiałów, które go wykorzystują. Rozstawiane banery reklamowe gwarantują stowarzyszeniu znakomitą widoczność na organizowanych wydarzeniach, a zestaw materiałów biurowych zapewnia rozpoznawalność i profesjonalny wygląd. Całość dopełnia prezencja w internecie – strona internetowa wraz z blogiem oraz regularnie prowadzone profile w mediach społecznościowych.

Znak

Bez większego trudu wskazać można przynajmniej kilka symboli związanych blisko z sektorem energetycznym. Niestety, im łatwiej znaleźć proste porównanie, tym łatwiej wpaść w pułapkę banału. Także i my, po pierwotnych badaniach na odbiorcach profesjonalnych (głównie z branży prawniczej), postawiliśmy na nieco zbyt bezpośrednią symbolikę w postaci żarówki. Był to projekt, który już po pierwszych zespołowych korektach zdecydowaliśmy się wyrzucić do kosza.

Kontynuowaliśmy poszukiwanie symbolu, który funkcjonowałby dobrze, nawet w oderwaniu od szerszego opisu. Sygnet wykorzystujący podobieństwo litery „Z” (od pierwszej litery nazwy Stowarzyszenia “Z energią o prawie”) oraz pioruna (uznawany na całym świecie symbol bezpośrednio związany z elektrycznością) okazał się być większym wyzwaniem projektowym, niż mogłoby się wydawać. Wyjątkowo istotne było wystarczające odróżnienie go od innych tego typu wzorów wykorzystywanych w przestrzeni publicznej, oraz dobranie proporcji odpowiednich do dużego spektrum zastosowań.

Priorytetem organizacji już od początkowych miesięcy była organizacja wydarzeń propagujących wiedzę z zakresu świadomego wykorzystywania energii elektrycznej, także tych ukierunkowanych na środowisko profesjonalne. Warunkowało to logotyp przede wszystkim czytelny, łatwo rozpoznawalny. Znak, który dobrze zaprezentuje się na różnych materiałach promocyjnych, niejednokrotnie umiejscowiony obok największych podmiotów branży energetycznej. 

Kiedy już uzgodniliśmy ze zleceniodawcą wstępny kształt sygnetu, przyszła pora na dobór kolorystyki. Wysoka czytelność znaku powoduje, że jest on rozpoznawalny także w monochromatycznej postaci, lecz okraszenie go kolorami dodaje mu charakteru. Dół znaku przybrał więc kolor żółty, jako że od początku miał on przypominać piorun. Górę znaku natomiast ubraliśmy w barwę niebieską, która symbolizować może zarówno niebo muskane wierzchołkami elektrowni wiatrowych, jak i wodę wykorzystywaną w elektrowniach szczytowo-pompowych. 

Całość logotypu dopełniana jest oczywiście przez nazwę Stowarzyszenia. Potrzebny był więc zatem krój pisma, który nie odstawałby w otoczeniu logotypów istotnych urzędów państwowych, oraz międzynarodowych konglomeratów energetycznych. Po badaniach na grupach kontrolnych okazało się jednak, że rezygnujemy z wykorzystania krojów szeryfowych, które to na pozór mogłyby wyglądać najbardziej oficjalnie. Nie przekazywały one jednak młodzieńczej energii, która ma odróżniać Stowarzyszenie „Z energią o prawie” od innych podmiotów funkcjonujących w przestrzeni publicznej. Ostateczny wybór padł na stworzony przez Łukasza Dziedzica krój Lato, który zapewnia znakomitą czytelność niezależnie od formatu, a elegancją nie odbiega od szeryfowych odpowiedników. 

Pozostałe

Dla Stowarzyszenia ZEOP zaprojektowaliśmy także stronę internetową, na której widnieją cele przyświecające organizacji. Znaleźć na niej można ponadto sekcje blogową, pozwalającą członkom Stowarzyszenia publikować treści edukacyjne oraz wiadomości z organizowanych przez nich wydarzeń. Projekt strony zakłada jej funkcjonowanie nie tylko na komputerach stacjonarnych, ale i urządzeniach mobilnych. Wykonanie portalu zostało zrealizowane we współpracy z firmą wybraną przez Zarząd stowarzyszenia. 

Stowarzyszenie podczas swojego aktywnego działania wielokrotnie współpracowało z nami przy produkcji materiałów reklamowych, od niewielkich projektów jak wizytówki Członków Zarządu, przez plakaty i roll-upy, po wielkoformatowe flagi, projekty drukowanych publikacji, czy organizacja produkcji gadżetów promocyjnych bespoke.

Ponadto mieliśmy okazję współtworzyć wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie jako organizacja wspierająca. Współdziałaliśmy już od pierwszych dni planowania imprezy, po ostatnie minuty sprzątania po wydarzeniu. Wykonaliśmy projekty brandingu, materiałów promocyjnych i gadżetów reklamowych, materiałów graficznych do transmisji, zorganizowaliśmy zespół nagraniowo-realizacyjny, sprzęt oraz lokalizację, strategię promocji wydarzenia, i wiele więcej! Jednym z ostatnich wydarzeń, które wspieraliśmy był Kongres Energetyki Przyszłości.

Stowarzyszenie, jak wielu naszych pozostałych klientów, pozostaje z nami w stałej współpracy przy tworzeniu treści reklamowych, jak i materiałów graficznych. Niedawno tworzyliśmy projekt komunikacji wizualnej dla nowej serii Podcastów Stowarzyszenia, oraz plan i projekt studio nagraniowego, w którym realizowane będą kolejne odcinki.

Podoba Ci się to, co robimy?
Skontaktuj się z nami, skorzystaj już dziś!